Şenliğin ardından…

Bayramiç’te bu yıl 2.si düzenlenen Tohum Takas ve Yerel Ürünler Şenliği yine yoğun bir katılım ve coşku içerisinde gerçekleşti. Farklı bölgelerden gelen bin bir çeşit yerli tohum ve ürünler tüm katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. Tohumlar takas usulü ile elden ele geçerken, damaklar birbirinden lezzetli yerel ürünler ile tatlandı.

Türkiye’den Ekolojik Yaşamın önemine inanan yerel tohumlara ve yerel ürünlere sahip çıkan birçok çiftçi, konusunda uzman akademisyenler, ekolojik yaşam aktivistleri, merkezi ve yerel yönetim temsilcileri ile bölgeden çok çeşitli grupların katılımcılarını oluşturduğu şenlikte, çeşitli çalıştaylar düzenlenerek bilgi ve fikir takası da gerçekleşmiş oldu aynı zamanda.

Şenlikte sergilenen ürünlerden en çok dikkat çekenler arasında, Bayramiç Muratlar Köyü’nde Bayramiç Yeniköy Kaz Dağları Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği’nden Mustafa Alper ÜLGEN’ in koordine ettiği, Muratlar köyü köylülerinin keçi ve koyunlarının sütleri ile şirden mayası kullanılarak geleneksel usullerle yapılan keçi peyniri ve yine yerel bir buğday türü olan sarı buğday kullanılarak yapılan ekmek vardı.

Mustafa Alper ÜLGEN, şenlikten bir gün evvel Muratlar köyü köylülerini bir araya getirerek, kendi keçilerinin sütü ve yerel sarı buğdayları ile yapılmış olan bu yerel ürünleri ilk kendi köylülerin tatmasını isteyerek köylülerine ikramda bulundu. Mustafa ÜLGEN, altın madenlerinin tehdidi altındaki Muratlar Köyü köylülerine asıl altınlarının ve asıl madenlerinin bu tarz yerli ürünleri olduğunun altını çizerek, yerli tohumlarına ve ürünlerine sahip çıkmanın ne denli önemli olduğundan bahsetti.

Şenliğin başlangıcı Buğday Derneği destekçilerinden Adım Adım Oluşumu’nun Çetmibaşı köyünden başlayıp Bayramiç’te sonlanan yerel tohum ve yerel ürün temalı yürüyüşü ile oldu.

Günün ilk yarısında eş zamanlı iki ayrı çalıştay düzenlendi. Bunlardan birisi Tohum İzi Derneği’nden Olcay BİNGÖL’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen Katılımcı Sertifikasyon Sistemleri Çalıştayı oldu. Çalıştayda, katılımcı sertifikasyon sisteminin tanımı ve içeriği, organik tarım sertifikasyon sistemi ile farkları, dünyadan uygulamanın örnekleri, ülkemizdeki pilot uygulamaları ve sonrasında yapılabilecekler konularında görüşler bildirildi. 
 
Ege Üniversitesi’ inden Prof. Dr. Tayfun ÖZKAYA’nın moderatörlüğünde gerçekleşen Tohum ve Tohumculuk konulu çalıştayda ise yerli tohum, hibrit tohum ve GDO’lu tohumların tanımları yapılarak, tohumculuk yasasının ilgili maddelerine alanının uzmanları eşliğinde değinildi. Yerli tohumların gıda egemenliği ve biyoçeşitlilik açısından önemi vurgulanarak, katılımcıların görüşleriyle çalıştay sonlandırıldı. 

Buğday Derneği yönetim kurulu başkanı Güneşin AYDEMİR ise her iki çalıştayın ortak değerlendirilmesinde, belirli nitelikte ürün arayan ve üretenleri bir araya getiren katılımcı sertifikasyon sistemlerinde yerli tohumların ve ürünlerin önemine dikkat çekti.

Çalıştayların akabinde herkesin sabırsızlıkla beklediği tohum takas etkinliği büyük bir heyecan ve coşku içerisinde gerçekleştirildi .  

Büyük ilgi gören takas etkinliğinden sonra konuşmacılarını Defne Koryürek (Slow Food-Fikir Sahibi Damaklar), İlhan Koçulu (Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği), Prof Dr. Kenan Kanyaş (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi), Prof Dr.Tayfun Özkaya (Ege Üniversitesi), Dr. Seçkin Kaya (Çanakkale 18 Mart Üniversitesi) ve Mustafa Alper Ülgen (Bayramiç Yeniköy Kaz Dağları Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği) ‘in oluşturduğu Yerel Tohumlar ve Yerel Tatlar Paneli geniş bir katılımcı kitlesi eşliğinde gerçekleştirildi. Panelde farklı farklı yönleriyle ele alınan yerli tohumlar ve ürünler ile ilgili birbirinden değerli bilgiler aktarıldı katılımcılara.

Mustafa Alper ÜLGEN, şenliğin ardından Bayramiç 3 . Tohum Takas Ve Yerel Ürün Şenliği  için şimdiden planlar yapılmaya başlandığı müjdesini vererek önümüzdeki sene iki gün sürecek bir şenlik tasarladıklarını söyledi. Bayramiç Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleşen tüm bu etkinlik için yılbaşında geniş bir koordinasyon toplantısı yapılacak.

Şenlikle ilgili ayrıca aşağıdaki linkteki yazıyı da okuyabilirsiniz:

http://bayramicyenikoy.com/etkinlik.asp?id=23

(Fotoğraflar: Nafiz GÜDER)Bayramiç’te bu yıl 2.si düzenlenen Tohum Takas ve Yerel Ürünler Şenliği yine yoğun bir katılım ve coşku içerisinde gerçekleşti. Farklı bölgelerden gelen bin bir çeşit yerli tohum ve ürünler tüm katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. Tohumlar takas usulü ile elden ele geçerken, damakla 

 

Comments are closed.