Deli Bezelye Berk Likya Yolu Ultra Maratonun’da 250km koşacak

Berk 22 – 30 Eylül 2012 arasında yapılacak olan Likya Yolu ultra maratonunda Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Projesi’ne destek olmak üzere 250km koşacak

Likya Yolu Maratonu, Türkiye’de düzenlenecek ilk “ultra maraton” olma özelliğine sahip, yüksek mücadeleye dayalı uluslararası bir spor organizasyonudur. Toplam 509 km uzunluğundaki Tarihi Likya Yolu’nun yaklaşık 250 km’lik bölümünü kapsayan ve her gün bir etabı koşularak 6 günde tamamlanacak olan Likya Yolu Maratonu, parkurunun içinde barındırdığı ayırt edici özelliklerle dünyadaki başlıca ultra maraton destinasyonları arasında kısa sürede çok özel bir yer edinmiştir. Likya Yolu Maratonu her şeyden önce, gücünün sınırlarını zorlamaya odaklanmış ultra maratonculara sunduğu çetin parkurla dikkat çekmektedir. Belirlenen rota, deniz seviyesi ile 800 m’lik dağlık bölgeler arasında iniş-çıkışlar içermekte, kumsal, toprak yol, taşlık-kayalık patikalar, iğne yaprakların kayganlaştırdığı ormanlık araziler ve dik yamaçlar gibi birbirinden oldukça farklı zemin koşulları barındırmaktadır. Kimi yerlerde koşmayı, hatta hızlı yürümeyi bile olanaksız kılan tırmanış ve geçişler bulunmaktadır. Bu özellikleriyle Likya Yolu, zorluk düzeyi oldukça yüksek bir ultra maraton parkurudur.

Berk diyor ki ;

‘’Kişisel olarak zorlanacağıma hiç şüphe yok, amacım bitirmek olacak fakat ülkemizin geleceğini düşündüğünüz zaman benim maceram malesef bir oyundan öteye gitmiyor. İşte bu sebeple ülkemizin gelişimine, gelecek nesillere katkı sağlayacak oluşumlara destek vermek son derece önemli.

Benim de tercihim “Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği” oldu. Yerel ve geleneksel tohum çeşitlerinin korunmasının yaşamsal önemine işaret eden Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Tohum Ağı Projesi’ni, yerli tohumların korunması ve sürekliliğini sağlamak üzere yürütüyor. Proje kapsamında Buğday Derneği’nin proje yürütücüleri ve ziraat mühendisleri tehlike altındaki yerel ve geleneksel tohumları araştıracak, temin edecek ve ekiminin yapılması için seçilen TaTuTa çiftliklerine dağıtacak. TaTuTa çiftliklerinde elde edilen tohumlar, Tohum Etkinlikleri, Tohum Festivalleri düzenlenerek halkla, çiftçilerle paylaşılacak. Bu tohumlar ayrıca yerel tohum çeşitlerinin korunması gerekliliğine inanan hobi bahçeleri ve balkon bahçelerine de dağıtılacak. Bu faaliyetler sonucunda yerel tohum çeşitlerinin korunmasına inanan çiftçiler ve gönüllüler arasında yerel çeşitler için bir Tohum Takas Ağı oluşturulması planlanıyor.‘’

P.S Yarış zamanı gelişmeler ve canlı takip için http://www.likyayoluultramaratonu.com/TR/?lym=Anasayfa sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Comments are closed.