4 Mart’ta RunAntalya Maratonunda buluştuk.We meet in Antalya Marathon on March 4th

Geleceğin tohumlarına destek olanlar, adımlarını Mart ayında Antalya’da gerçekleştirilen Runtalya’da attı. 

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Adım Adım Oluşumu desteği ile gerçekleştirdiği projede atalarımızdan kalma tohumlar gelecek nesillere aktarılıyor. Proje kapsamında kaybolmaya yüz tutmuş yerel tohum çeşitlerimiz araştırılarak, TaTuTa ve diğer ekolojik çiftliklerde ekiliyor, çoğaltılıyor ve tohum severlerle paylaşılıyor.  

Buğday Derneği, kurulduğu yıllardan bu yana tarımsal biyolojik çeşitliliğin korunması, kırsal yaşamın devamlılığı ve doğa dostu geleneksel yaşamın sürekliliğinin sağlanması amacıyla çok sayıda projeyi hayata geçirdi ve her zaman yerli tohumlarımızın önemine dikkat çekti.
Dernek, 2007 yılında “Türkiye’nin Tarımsal Biyolojik Çeşitliliğinin Korunması için Tohum Ağı” projesi ile, tarımsal biyoçeşitliliğin korunmasına destek olan tüm tarafların bir araya gelmesini sağladı ve projeyi uygulamaya koydu. Proje halen “Türkiye Tohum Ağı Sekreteryası ve Geleneksel Çiftçilik Eğitim” projesi adı altında Emanetçiler Derneği tarafından sürdürülüyor. 

Buğday Derneği 2011 yılında başlattığı Tohum Takas Ağı Projesi ile, proje koordinatörleri ve ziraat mühendisleri öncülüğünde yok olmak üzere olan ya da nesli tehlike altına girmekte olan atalık tohumlarımız başta olmak üzere, üretimde çeşitli nedenlerle artık kullanılmayan yerli tohum çeşitlerimiz araştırılarak temin edilecek, ardından TaTuTa ve diğer ekolojik üretim yapan çiftliklerde ekimleri sağlanacak. Proje kapsamında, tohumların büyüme ve gelişme süreçleri izlenerek her tohuma özgü karakteristik bilgilere ulaşılması da hedefleniyor. Her ekilen tohumdan yaşamın sürekliliğinin timsali olarak tohumluklar   alınacak ve bu tohumlar da çeşitli etkinliklerle tohum severlerle paylaşılacak. Aynı zamanda bu tohumların, yerel tohum çeşitlerinin korunmasının gerekliliğine inanan hobi bahçeleri, balkon bahçeleri gibi kentsel tarım modellerine de ulaştırılması sağlanacak. 

Tüm bu faaliyetler sonucunda yerel tohum çeşitlerinin korunmasına inanan tüm çiftçi ve tohum severler arasında bir “yerel tohum takas ağı” oluşturulması hedefleniyor. 

Adım Adım Oluşumu’nun katkılarıyla gerçekleştirilecek olan kampanya kapsamında 60.000 TL bağış toplanması hedefleniyor. Proje kapsamında minimum 15 dönüm arazide en az 3 yerli tohumun ekilmesi ve çoğaltılması planlanıyor.

Tohum Takas Ağı Kampanyası’na Bağışlarınız için:
Alıcı Adı: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
Garanti Bankası Karaköy Şubesi – Şube No: 400
Hesap No:
 6295240
IBAN No: TR67 0006 2000 4000 0006 2952 40

Kredi kartı ile bağış yapmak için: https://www.bugday.org/portal/BagisAdimAdim.php

 

  

Comments are closed.