Tohum Takas Ağı’na nasıl dahil olurum?

Yaklaşan yaz aylarıyla birlikte yerel tohum dostlarımızdan aldığıımız sorularda büyük bir artış var.

Türkiye’de yerel tohumlarla insan ve doğa dostu tarım yapmak isteyenlerin sayısındaki bu hızlı artış bizleri çok sevindiriyor.

Tohum Takas Ağı’ndan yerel tohum temin etmek isteyenlere genel bir cevabı buradan da vermek istedik.

Tohum Takas Ağı, çiftçilerden uzmanlara, akademisyenlerden tohum hakkında çalışan kolektiflere kadar geniş bir yelpazenin temsilcilerinden oluşan Tohu Takas Ağı Yönlendirme Komitesi’nin oluşturduğu takvim ve aldığı kararlarla yürüttüğümüz, katılımcı bir sistem.

Yönlendirme Komitesi’nin tohumların sağlığı ve yerelliklerinin korunması amacıyla, bugüne kadar yapılanlardan çıkarttığı deneyimleri süzerek oluşturduğu bir model var. Bu modele göre, yerel olduğunu tespit ettiğimiz tohumları, yaptırdığımız virütik-bakteriyel-fungal analizlerinin ardından Türkiye’nin farklı bölgelerindeki Tohum Merkezlerimiz’de “tohumluk amaçlı” ekiyoruz.

Tüm bu süreci, tohumtakas.org sitemizde oluşturduğumuz elektronik veritabanında şeffaf ve katılmcı olarak işliyor, takip ediyoruz.

Türkiye’deki ekolojik çiftlikler, tohum dostları ve ekolojik tarım uygulayan üreticilerden oluşan Tohum Merkezleri’nde ekilen tohumların hasadının ardından, bu tohumlar tohumtakas.org sitesi üzerinden takasa açılacak.

Bu nedenle, Tohum Takas Ağı’na dahil olmak isteyen herkesi, öncelikle www.tohumtakas.org sitesine girerek kendileri için bir hesap açmaya davet ediyoruz.

Buraya kayıt olanlar, hem son gelişmeleri ilk elden takip edebilecekler, hem de ağımız genişledikçe ve Tohum Merkezlerimiz’in sayısı arttıkça, yerel tohumların bu müthiş yolculuğunda kendi potansiyelleri ve istekleryle Tohum Takas Ağı’nın ihtiyaçları doğrultusunda çok önemli roller alma şansını yakalayacaklar.

Dünya çapında örnek olabilecek bir Tohum Takas modelini oluşturuyoruz, umutlu ve mutluyuz! =)

Ver her yolculuk gibi bu yolculuk da, hep beraber, gülümseyerek, şenlikle yürüyünce ayrı bi’ güzel.

Gelin, hep beraber…

 

  

Comments are closed.