Şişli %100 Ekolojik Pazar’da Tohum Takası Yapıldı…

Buğday Derneği’nden kısacık bir mektup var:

Sevgili üyemiz,

Derneğimizin yürüttüğü Tohum Takas Ağı Projesi, kendini tohumlara vakfetmiş çiftçilerimizin, Adım Adım Oluşumu’nun ve Buğday Derneği’ni destekleyen sizlerin, hepimizin ortak çalışmasıyla, emeğiyle, katkısıyla hayat buldu, filizlendi, kök saldı…

Geleceğin sağlıklı tohumları için hep birlikte attığımız adımları kutlamak için 12 Ekim Cumartesi günü bir araraya geldik.

Buğday Derneği olarak yürüttüğümüz Tohum Takas Ağı Projesi çerçevesinde, dernek üyesi çiftçilerimizin çoğalttığı yerel tohumları, 12 Ekim Cumartesi günü Şişli %100 Ekolojik Pazar’da takasa açtık.

Gıdasına sahip çıkmak isteyen herkesi tohum ve gıda özgürlüğü üzerindeki tehditlere karşı harekete geçmeye davet eden “Tohum ve Gıda Özgürlüğü İçin Eylem Günleri” kapsamında gerçekleştirdiğimiz etkinlikte, aralarında, bakla, roka, pembe domates ve kabağın da bulunduğu yerel tohumları takasa açtık.

Şişli %100 Ekolojik Pazar’da 11.00-13.00 saatleri arasında gerçekleştirilen etkinlikte derneğimizin Adım Adım Oluşumu ve doğa dostu çiftçilerin desteğiyle bugüne kadar 27 yerel tohumu sisteme dahil ettiği Tohum Takas Ağı projesi ile ilgili bilgilendirme de yapıldı.

www.yasasintohumlar.org

Tohum ve Gıda Özgürlüğü İçin Eylem Günleri” Nedir?

Tohum ve Gıda Özgürlüğü İçin Eylem Günleri”, Tohum Özgürlüğü (Seeds for Freedom) hareketinin öncüsü Vandana Shiva’nın çağrısıyla her sene tüm dünyada 2-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Patent ve ticaret kanunları ile genetik müdahaleler sonucunda ziraati terk edilen tohumların dolayısıyla da yaşamları kendini çoğaltma yeteneğine sahip olan bu tohumlara bağlı olan küçük üreticilere destek olacak olan bu eylemler kapsamında tohum ve gıda özgürlüğünü kısıtlayan her türlü kanuna ve düzenlemeye karşı harekete geçilmesi çağrısı yapılıyor. http://www.youtube.com/watch?v=hQ_bEOmM-3Y

Tohum Savunucusu” olmak isteyen her kişi ve kurum kendi eylemini tasarladığı ortak eylemin amacı, insanlığın ortak mirası ve hafızası olan tohumların küçük üreticilerin ellerinden alınarak çok uluslu dev şirketlerin elinde toplanmasına karşı alternatifler sunmak ve tohum paylaşımının kısıtlanması nedeniyle özgürlüğü kısıtlanan, genetik yapısı değiştirilerek doğal olarak gelişmesi engellenen tohumların yeniden özgürleşmesine katkıda bulunmak.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği de eylem günlerine çeşitli etkinliklerle katıldı:

http://www.bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=6593 

Comments are closed.