www.tohumtakas.org yeni arayüzüyle tüm üyelerin kullanımına açıldı!


2013 Temmuz ayında çiftçiler arasındaki etabı açılan www.tohumtakas.org sitesinin üyelere açık ilk etabı, yenilenen görsel arayüzüyle birlikte bugün yayına başladı!

TohumTakas.org 1. Etap Nedir? Nasıl İşler?

TohumTakas.org, Tohum Takas Ağı’nın genele yayılabilmesi için birkaç evrede tamamlanması tasarlanmış orta/uzun vadeli bir projedir. 26 Mart 2014 tarihinde açılan birinci evre; halihazırda analiz edilmiş olan yerel tohumların, üreticileri tarafından takas amacıyla Buğday Derneği üyelerinin kullanımına sunulması ile başlar; bu tohumların kullanıcılar tarafından teslim alınması ve üretim süresince tohum hasat formlarının doldurulması ve hasat işlemiyle sona erer. Bu evrede TohumTakas.org sitesine yalnızca aidat borcu bulunmayan dernek üyeleri kayıt olabilmektedir. Kaydın başarıyla tamamlanmasından sonra her üyenin, takasa sunulan 20 çeşit tohum arasından en fazla 4 çeşidi seçmesi ve seçimini sisteme kaydetmesi beklenmektedir. TohumTakas.org ilk evresinde üyelerin takas talepleri 7 Nisan 2014 tarihine kadar toplanacak olup, bu tarihten sonra takas talep alım işlemi durdurulacak ve talepler tohumları takasa sunan üreticilere ulaştırılacaktır. Bu bilgilendirmeden sonra da üreticiler tohumlarını, talep eden kullanıcıların TohumTakas.org sistemine kaydolurken belirttikleri posta adresine karşı ödemeli kargo ile göndereceklerdir. Bu gönderim sonrasında, kullanıcıların talep etmiş oldukları ve başarıyla gönderilen tohumlar, TohumTakas.org sitesinde “Tohumlarım” üst menüsünde yer alacaktır. Bu andan itibaren, tohumları ellerine ulaşan kullanıcılar bu tohumları ekip üreterek, aldıkları tohumlukları da yine sistem dahilinde diğer kullanıcılarla takas edebilirler. Birinci etapta talep ettiğiniz bu tohumlar dışında, elinizde bulunan yerel tohumları da sisteme girebilir, formlarını doldurabilir ve paylaşıma hazır hale getirebilirsiniz. 2014 yaz sezonunda ayında devreye alınacak ikinci etapla beraber elinizde olan ve sisteme kaydettiğiniz yerel tohumları da diğer kullanıcılarla takas etme imkanı bulacaksınız. Kullanıcıların; takas sistemi dahilinde talep ettikleri ve “Tohumlarım” menüsünde aktif olarak görecekleri tohumları ektikten sonra “Tohum Hasat Formu” tutmaya başlamaları beklenmektedir. İlerki nesil tohumların devamı ve bilginin doğruluğunun korunması için tohum hasat formlarının, tohumun ekim tarihinden itibaren düzenli olarak tutulması önemlidir. . Özellikle de tohum hasat formlarında yer alan fotoğraf bölümlerine tohumun kendisinin, ekildikten sonraki ilk filizlenmiş halinin, fide halinin, çiçeğinin ve meyvesinin fotoğraflarının kullanıcı tarafından titizlikle arşivlenip eklenmesi, sistemin teknolojik alt yapısını en ileri düzeyde kullanabilmek açısından önemlidir. Üretim mevsiminin sonunda ürünün hasat edilmesiyle hasat formları kapatılır ve birinci etap sona erer.

Veritabanından Nasıl Yararlanabilirsiniz?

www.tohumtakas.org, Buğday üyeleri arasında yerel tohum mübadelesini kolaylaştıran çevrimiçi bir veritabanı ve bilgi ağı olarak tasarlandı. 26 Mart 2014 tarihinde hayata geçirilen ilk etapta; dernek üyelik aidat borcunuz yoksa, siteye ücretsiz üye olabiliyorsunuz. Ardından, www.tohumtakas.org anasayfası üzerinden, ilk etapta tohumunu takasa açmış olan farklı üreticilerden 20 çeşit tohum arasından 4 tanesini seçip talepte bulunma imkanınız var. Sözkonusu talepler 7 Nisan’a kadar alınıyor olacak. Tohumlar 7 Nisan tarihinden itibaren sevk edildikten sonra üyenin sitedeki profiline de dijital olarak transfer olacak. Birinci etapta, talep ettiğiniz bu tohumlar dışında, elinizde bulunan yerel tohumları da sisteme girebilir, formlarını doldurabilir ve paylaşıma hazır hale getirebilirsiniz. Haziran ayında devreye alınacak ikinci etapla beraber elinizde olan ve sisteme kaydettiğiniz yerel tohumları da diğer kullanıcılarla takas etme imkanı bulacaksınız.
itede bulunan ve zaman içerisinde sizin deneyimlerinizle de çoğalacak olan tohum formları sayesinde edindiğiniz yerel tohumları ne zaman ve nasıl ekeceğiniz konusunda bilgileniyorsunuz.

www.tohumtakas.org sitesini, her bir tohumun seceresini rahatlıkla takip edebileceğiniz şekilde tasarladık.Bu takip sistemi sayesinde yıllar geçtikçe, sistemde takasa açılmış her bir tohumun kökeninin nereye dayandığını öğrenebileceksiniz.

Tohum Takas Ağı, “bilgi ve bereket paylaştıkça çoğalır” düsturu üzerine inşa edildi. Sizlerin, en büyük hazinelerimizden olan yerel tohumlarımızı özenle yetiştirip, onlardan aldığınız tohumları da yine sistemde diğer tohumseverlerle takasa açmanızı bekliyoruz.

Takasa katılamasanız bile, yerel tohumlara tercihlerinizi kullanarak can verebilirsiniz. Yerel tohumlardan elde edilmiş gıdayı talep ederek bu tohumların ekilerek çoğalmasına destek olabilirsiniz.
Desteğinizle daha çok yerel tohum, daha geniş alanlarda toprak, su ve güneşle buluşup, sofralarımıza konuk olacak ve yok olmak üzere olan lezzetleri damaklarımıza getirecek. Verdiğiniz destekle attığımız adımlara heyecan katıyor, ektiğimiz tohumlara can suyu oluyor.

Yaşam dönüşümdür ve her şey bir tohumla başlar.
Haydi siz de dönüşüme destek verin; bir tohum atın, atalık tohumlarımızı bulun, ekin, ekimine destek olun, paylaşın, takas edin, talep edin…

 

Comments are closed.